אנונימוס לזכויות בעלי-חיים      

זכויות בעלי-חיים השבוע
שבועון אינטרנט לזכויות בעלי-חיים

עורך: אריאל צֹבל. מערכת: כנען עוזיאל, נעמה הראל, חגי כהן, עידו דברת

דואל לתגובות: info@anonymous.org.il
ת.ד. לתגובות: 11915 תל-אביב, מיקוד 61119
טלפון: 03-6204878  פקס: 03-6204717

אתר אנונימוס באינטרנט: http://www.anonymous.org.il/


שלום,

 

לפניך גיליון מס' 220 (16.9.2005)

 

בגיליון זה:

  1. חדשות ופעילויות
  2. פרוות בקסטרו 
  3. חיות בהוריקן 
  4. פינת התזונה: סלט כרוב לבן עם שומשום

 

    בברכה,                 

צוות אנונימוס        

1. חדשות ופעילויות

עוקף בג"ץ: קריאה לפעולה

ביום א', 25.9.2005, צפוי להיערך דיון במליאת הממשלה בהצעת החוק של שר החקלאות, ישראל כץ, לאחר שערער על דחיית ההצעה על-ידי ועדת השרים לענייני חקיקה. ההצעה עוקפת את פסיקת בג"ץ ומטרתה לעגן את המשך ההתעללות באווזים בחוק. בדיון יוחלט אם הצעת כץ תאומץ על-ידי הממשלה, ולכן הוא קריטי ביותר.
סייעו לנו להיאבק בהצעת החוק:
להפגין! ביום א' 25.9.05, בשעה 09:30, תקיים אנונימוס הפגנה במדרכה מול משרד ראש הממשלה בירושלים (ליד גן הוורדים), שבו יתקיים הדיון. הסעה להפגנה מתל-אביב תצא בשעה 08:00 מפתח גן מאיר (קינג ג'ורג' 57). למעוניינים להצטרף להסעה, טלפנו לאבימור: 054-4311054. 
לכתוב! כיתבו מכתבים לשרי הממשלה, ובקשו מהם להתנגד להצעה, שמעגנת בחוק התעללות ומעניקה חסינות לעבריינים. הזכירו להם, שהפיטום כבר נאסר ברוב המדינות הנאורות (אנגליה, מדינות סקנדינביה, שווייץ, איטליה, אוסטרליה ועוד) ושאין בעולם כל מדינה שבה פיטום אווזים – שהוכר על-ידי בג"ץ כהתעללות – מעוגן בחוק. בקשו גם ממכריכם לכתוב. לכתובות השרים

 

הקרקס בפתח-תקווה

פעילות נגד ניצול בעלי-חיים בקרקס מדראנו (אנונימוס) תתקיים בימים שבת, א', ב', בתאריכים 17 עד 19 בספטמבר 2005, מול מופעי הקרקס. לפרטים – לילך: 054-4546570.

 

יום להזדהות עם החיות במשקים

תהלוכת הזדהות עם בעלי-חיים במשקים תתקיים ביום א' 2.10.2005 בשעה 16:00, בכיכר דיזנגוף בתל-אביב, במסגרת יום להזדהות עם בעלי-חיים במשקים: בתעשיות הבשר, הביצים והחלב. מארגנים: שב"י (שחרור בעלי-חיים ישראל), בהשתתפות פעילים/ות לזכויות בעלי-חיים מכלל הארגונים בארץ. אנא הגיעו לבושים בבגדים שחורים.

 

פעילות נגד מנהג הכפרות

מנהג הכפרות גורם סבל קשה לעשרות אלפי תרנגולים ותרנגולות. אם יש לכם מכרים או קרובים הנוהגים לקיים מנהג זה, ידעו אותם בצער בעלי-חיים שעלול להיגרם אם ישתתפו בטקס, והבהירו כי החלופה המקובלת בעולם הדתי ל"כפרות התרנגולים" היא "פדיון כפרות" (תרומה). אפשר להדפיס את הכרוז: "הצלת נפשות ולא נפש תחת נפש", המיועד לקהל דתי והמסתמך על פסקי הלכה, השוללים את מנהג ה"כפרות". ניתן לחלק כרוז זה באזור בתי-כנסת, לתלותו על לוחות מודעות של בתי-כנסת ולהניחו בבתי-כנסת בימי שבת. במשרד אנונימוס (03-6204878) אפשר לקבל כרוזים בגודל A3.

 

סקר הצמחונות  – שבוע אחרון

אתר הצמחונות הישראלי עורך סקר מקיף על צמחונים וטבעונים. למעלה מ-1,200 צמחונים/טבעונים כבר השתתפו בסקר. לאור ההיענות הגבוהה, אין ספק שהנתונים יסייעו לקידום הצמחונות. אם את/ה צמחוני/ת ועדיין לא השתתפת בסקר – כדאי למהר, משום שהוא ייסגר בסוף השבוע הקרוב. בין המשיבים יוגרלו ארוחה זוגית בוירג'ין קפה וחולצות. השתתפו בסקר!

 

בעיתונות הישראלית

הארץ מפטמים בשקרים. בכתבה "כץ יערער בממשלה על הסירוב לעכב את סגירת ענף פיטום אווזים" (13.9.2005, דה מרקר, עמ' 5) מדווח עמירם כהן על דיון הממשלה הקרוב בהצעת החוק של שר החקלאות, המבקשת לעגן בחוק את ההתעללות באווזים. הכתבה כוללת שפע של טענות חסרות שחר. למידע על הצעת החוק של השר כץ

לתגובות: הארץ, זלמן שוקן 21, תל-אביב 61001. פקס: 03-6810012 דואל: letters@haaretz.co.il

 

וואלה! (הארץ) פיטום באמריקה. בכתבה "ארה"ב מתגייסת למאבק נגד פיטום אווזים" (11.9.2005) מדווח נמרוד הלפרן על דיונים מתקדמים לאיסור על פיטום עופות מים במספר מדינות בארצות-הברית, בעקבות האיסור בקליפורניה.

 

מעריב חופש לקופים וחופש הביטוי. בכתבה "בשם הקופים" (11.9.2005, המגזין עמ' 18) מדווח משה גורלי ש"ח"כ יוסי שריד הופיע בשבוע שעבר כעד הגנה בקובלנת הדיבה הפלילית שהגיש ד"ר משה בושמיץ, מבעלי חוות מזור לגידול ולייצוא קופים לניסויים, נגד איילת סלעי-רייז, יו"ר העמותה למען מדע מוסרי. סלעי-רייז נאבקת כדי לסגור את החווה, ובושמיץ נאבק כדי לסגור לסלעי-רייז את הפה." שריד, השר לאיכות הסביבה בשנים 1993 עד 1996, "נתן הרצאה מאלפת על גבולות חופש הביטוי ועל זכות המחאה במאבקים ציבוריים ואידיאולוגיים".

אם הקישור פגום, יש להניח עליו הסמן, ללחוץ על הכפתור הימני בעכבר, "העתק קישור", ו"הדבק" בשורת הכתובת
תגובות: מעריב קרליבך 2, תל-אביב 67132, פקס: 03-5638714 או 03-5610614   דואל:  cotvim@maariv.co.il

 

nrg מעריב שטיפת-מוח לילדים. בכתבה "חינוך עם כנפיים" (11.9.2005) מדווח אלון שני על מבצעי פרסום בבתי-ספר בישראל מטעם תאגיד "פרוקטר אנד גמבל", העורך ניסויים בחיות. תופעה חמורה נוספת היא הפרסומת המסיבית לחלב שעורכת "תנובה" בבתי-ספר, אף היא בחסות עירית לבנה ממשרד החינוך, שאחראית לפרסומת של פרוקטר אנד גמבל".

 

ynet וטרינר עירוני הורג. בכתבה "הבטיחו לטפל בעשרות כלבים - והרדימו אותם" (12.9.2005) מספר ירון דרוקמן על תושבת קריית שמונה, שנאלצה למסור כ-50 כלבים לווטרינר העירוני בגלל תלונות השכנים. הווטרינר הבטיח שהכלבים יקבלו טיפול טוב ויימסרו לאימוץ אך הרג את רובם, לכאורה "בשל מצבם הבריאותי הקשה".

 

הארץ התעללות בדורסים. בכתבה "החיילים ניווטו במדבר ומצאו 2 עיטים כבולים בשרשראות" (12.9.2005, עמ' א12) מדווח צפריר רינת על האויבים של העופות הדורסים: ציידים, חומסי קנים, מטיילים, רועים, והצבא.

לתגובות: הארץ, זלמן שוקן 21, תל-אביב 61001. פקס: 03-6810012 דואל: letters@haaretz.co.il

 

nrg מעריב לוחמים בעל כורחם. בכתבה "לכל כלב יש שם" (15.9.2005) מתאר אמיר בוחבוט את גורלם של אלפי כלבים בשירות הביטחון, מנקודת-המבט של צה"ל. למרות זאת עולים מספר פרטים קשים: "אנחנו מבקרים את הכלב ארבע פעמים ביום... במהלך ביקור הבוקר הכלב זוכה למנת ליטופים ובדיקה גופנית לראות שלא הוכש על ידי נחש או דבורה." "מה בנוגע להוצאת הכלבים לטיול? זה בלתי אפשרי."

 

Nfc סחר באיברים. בכתבה "בקרוב: השתלות איברי חיות בבני אדם" (11.9.2005) מתייחסת יפעת גדות להשתלת אברי חיות בבני-אדם, מתוך התעלמות הן מסבלן העצום של החיות והן מהמוטיבציות המסחריות לתעשייה מתפתחת זו. למידע נוסף

 

nrg מעריב (גארדיאן) משנת ריידר בעברית. בכתבה "כואב להם בדיוק כמו לנו" (11.9.2005) מסביר ריצ'רד ריידר, אחת מן הדמויות הבולטות בתנועה לשחרור בעלי-חיים בבריטניה מאז שנות השבעים, מדוע היכולת לסבול וליהנות היא בעלת משקל מוסרי מכריע, ומהי השלכת עיקרון זה על יחסנו לחיות ממינים אחרים.

 

טבע הדברים חזירים. שתי כתבות מופיעות בגיליון 119 (ספטמבר 2005) של הירחון: בראשונה, "מי אמר חזיר?" (עמ' 82-89) מפרט נדב לוי על חיי החברה, הביולוגיה וראשית הביות של החזיר, ומתעלם כמעט לגמרי מניצולם העיקרי, בתעשיית הבשר. בכתבה השנייה "החיים זה לא קרקס" (עמ' 90-92) מספרת לירון שמעוני על אילוף חזירים לגילוי מוקשים וחומרי נפץ בקיבוץ להב, תוך התעלמות מתעשיית הניסויים והבשר הגדולה במקום. למידע על חזירים

לתגובות: טבע הדברים, ת"ד 302, הרצליה ב' 46103. tevanet@tevahadvarim.co.il 

 

ידיעות אחרונות מענה הקופים. בכתבה "השטן של הקופים, המלאך של הילדים" (14.9.2005, זמנים מודרניים, עמ' 8) קובעת סמדר שיר: "האם עלינו לכעוס על הארי הארלו או להגיד לו תודה? שאלה מוסרית קשה". הארלו הפריד גופי קופים מאמותיהם ועינה אותם כדי לגרום להם הפרעות נפשיות קיצוניות עבור ה"תגלית", שגורים זקוקים לקשר רגשי עם אמם.

אם הקישור פגום, יש להניח עליו הסמן, ללחוץ על הכפתור הימני בעכבר, "העתק קישור", ו"הדבק" בשורת הכתובת
לתגובות: ידיעות אחרונות, ת.ד. 109, תל-אביב. פקס: 03-6082546 דואל: tgoovot@yedioth.co.il

 

הודעות קבועות

דוכני הסברה בנהריה (עומר גינזבורג: 0525-305006).

סקר צמחונות, שנתוניו יסייעו לקידום הנושא, מיועד למילוי על-ידי צמחונים/טבעונים. בין המשיבים יוגרלו ארוחה זוגית בוירג'ין קפה וחולצות. השתתפו בסקר!

דרושים/ות מדריכים/ות להרצאות בבתי-ספר בכל הארץ (nirit.sh@gmail.com).

מגורים בדירת פעילים במרכז תל-אביב, למעוניינים/ות להקדיש חלק ניכר מזמנם/ן לפעילות לזכויות בעלי-חיים באנונימוס (מיטל: tultul22@walla.co.il).

לוח היכרויות לטבעונים/ות ולצמחונים/ות.

פורומים לזכויות בעלי-חיים: תפוז; נענע; nrg מעריב; ynet

עצומה לטבעול בבקשה להפסיק השימוש בביצים במוצרי החברה. לחתימה, ניתן לשלוח פרטים לאיילת ayelet_erlich@walla.co.il או למירי maria_krivosh@hotmail.com.

עצומה לראש העיר מודיעין, משה ספקטור, בבקשה לאסור מופעי קרקס עם בעלי-חיים.

יומן חייתי 6 משודר בלויין Yes, ערוץ 98, בכל יום ו', 20:00; ובערוץ 25 הוט (כבלים): מתב: בכל יום א', 21:00; תבל: בכל יום א' 22:00 ובימי ב' בחצות; ערוצי זהב: בכל יום ב', 22:30 ובימי ו' בחצות. ניתן לצפות בתכנית גם באינטרנט.

מידע נוסף על על פעילויות קבועות

 

2. פרוות בקסטרו
בעקבות הודעת החברה על הפסקת ייצור מוצרי פרווה

לאחר מחאת ציבורית במשך שלושה שבועות בלבד, על בסיס התארגנות מתוך פורום זכויות בעלי-חיים בתפוז, הודיעה הנהלת "קסטרו" שתפסיק לייבא פרוות ולייצר מוצרי פרווה, אולם המוצרים הקיימים במלאי ימשיכו להימכר. הפורום ימשיך בפעילות המחאה נגד חברות המשווקות פרוות.

הפגנה מול הסניף הגדול ביותר של קסטרו בתל-אביב, 8.9.2005 (תצלום: ברק)

 

פרוות, שוב?

"קסטרו מודל בע"מ" היא חברה ציבורית בשווי כ-80 מיליון דולר, המפעילה 84 חנויות, חלקן באירופה, ונשלטת על-ידי משפחות קסטרו ורוטר. בסוף חודש יולי פרסמה הרשת מוצרים חדשים לחורף, הכוללים באופן מובלט פרוות שועלים וארנבונים. מקום מרכזי כזה לפרוות לא נראה בישראל זה למעלה מעשור, בעקבות מחאת הציבור נגד האכזריות הקיצונית שבתעשיית הפרוות. ההחלטה של קסטרו להשתמש בפרוות היא עדות לעלייה בשימוש בפרוות בעולם זה יותר משנתיים. מן הסתם, הנהלת קסטרו לא בדקה כיצד יקבל הקהל הישראלי את הפרת הסטטוס קוו בעניין שימוש מופגן בפרוות.

 

הפגנות
הנושא עלה בפורום זכויות בעלי-חיים בתפוז, ומשם החלו פעילויות נגד השימוש בפרוות על-ידי החברה. הפגנה ראשונה נערכה ב-26.8.2005 מול סניף קסטרו בדיזנגוף סנטר בתל-אביב, ובשבועות החולפים נערכו שתי הפגנות נוספות במקום והפגנה אחת מול סניף בירושלים. בהפגנות השתתפו עד מאה איש והן זכו לסיקור תקשורתי נרחב ואוהד, אשר כלל מידע על קורבנות תעשיית הפרוות. קסטרו הגיבה בעיתונות באופן נלעג, בהצהירה שהיא "מתנגדת באופן נחרץ להתעללות בבעלי-חיים" ועם זאת "הנושא של ניצול בעלי-חיים בתור מזון או כסות, הוא נושא לדיון ציבורי פילוסופי שלנו אין חלק בו".

 

עצומה
משתתפי הפורום בתפוז ארגנו עצומת אינטרנט נגד השימוש בפרוות בקסטרו. העצומה פורסמה דרך פורומים, רשימות קשר של ארגונים ורשימות פרטיות, nrg מעריב וזכויות בעלי-חיים השבוע. כאלף איש ביום חתמו על העצומה, ועד 14 בספטמבר (היום שבו נערכה ישיבת הנהלת קסטרו בעניין) חתמו עליה כ-17,000 איש. די היה במספר החותמים לבדו כדי להבהיר להנהלה, שההתנגדות לשימוש בפרוות אינה נחלתו של קומץ אנשים ושמדובר בסכנה כלכלית לחברה.

 

פניות ישירות
ביוזמת משתתפי הפורום, החל גל של פניות מחאה לקסטרו בטלפון, בדואל ובפקס. מספר הפניות אינו ידוע – אולי מאות, אולי אלפים – אך אין ספק שמדובר בגל חסר תקדים, שהחל לגזול מן החברה זמן עבודה. ריבוי הפניות הבהיר להנהלת החברה מכיוון נוסף, שעומד מולה כוח רציני. הפניות בכתב נענו בנוסח אחיד: "אנו מודים לך מקרב לב על פנייתך אלינו. אין לנו שום כוונה לפגוע ברגשותיהם של אנשים. מובן שאנו מתנגדים להתעללות בבעלי-חיים. אנו נבדוק את הנושא לעומקו ונבחן אותו מחדש."

 

קשר אישי
פעיל עצמאי יצר ביוזמתו קשר עם מנהלת השיווק של החברה ועם המזכירה האישית של גבי רוטר, המנכ"ל. לפי דיווח שמסרה ענת רפואה, הפעיל התרשם שמנהלת השיווק מודאגת מהלחץ הציבורי ושאין לה מושג על האכזריות הכרוכה בייצור בגדי פרוות. הוא מסר לה קישור לסרטון אינטרנט על ייצור פרוות והיא חזרה אליו מזועזעת וביקשה שיכין מצגת בנושא. תוך יומיים, לקראת ישיבת הנהלת החברה, הוא מסר את המצגת, ובה מידע ותמונות קשות מתעשיית הפרוות.

 

החלטת ההנהלה
ביום ד', 14.9.2005, ערכה הנהלת קסטרו ישיבה מיוחדת בעניין המחאה הציבורית. בישיבה הוצגו נתוני העצומה והוצגה המצגת. לאחר הישיבה, הודיעה ההנהלה על הפסקת ייבוא הפרוות וגניזת תכניות לקידום מכירות בגדי פרווה (עלונים שכבר הוכנו, תצוגות מתוכננות וכו'). למחרת התפרסמו בידיעות אחרונות ובהארץ מודעות על פני עמוד שלם, ובהן הצהרה: "בהתאם להבטחתנו לאור הערות שקיבלנו מחלקכם ערכנו בדיקה בנושא השימוש בפרוות. בעקבות הבדיקה, הגענו להחלטה להפסיק את עיצוב וייצור המוצרים העשויים פרווה. שיווק המוצרים ייפסק לאחר מכירת המלאי." גם שולחי מכתבי המחאה קיבלו הודעה אישית דומה.

שועלים במשק פרוות. מקור: No Compromise.

ארנבונים במשק פרוות ובשר. מקור:  SAFE.

 

הערכת מצב
לדברי מנהלת השיווק של קסטרו, כל פריטי הפרווה שנועדו להימכר בחורף הקרוב כבר נמצאים במחסני החברה. הבגדים נתפרו בסין. המדובר בשני דגמים של מעילים ודגם אחד של וסט, שעשויים בשלמות מפרווה, וכן בדגם אחד שבו הצווארון עשוי פרווה, שאותה מתכוונת ההנהלה להחליף בפרווה סינתטית. מנהלת השיווק לא מסרה נתונים על מספר הבגדים העשויים פרווה, שיוצרו עבור החברה. המדובר אפוא במספר גדול של פריטים, שוודאי יוצרו מגופותיהם של אלפי או רבבות בעלי-חיים, פריטים אשר ימשיכו להתנוסס על מדפי חנויות קסטרו ולאחר מכן ייראו ברחובות. עצם הצגתם של מוצרי פרווה כסחורה לגיטימית וכבגד לגיטימי בחברה הישראלית, עלולים לגרום נזק עצום לארנבונים, לשועלים ולחיות אחרות בעתיד, בכך שיאותתו לקסטרו ולחברות אחרות, שיש בישראל שוק לפרוות. החלטת ההנהלה, לעצור את הייבוא בעתיד, היא הישג עצום, בהתחשב בפרק הזמן הקצר ובהיעדר ארגון מסודר למחאה. אולם הצעד המתוקשר של קסטרו הוא, לעת-עתה, הצהרה ללא כיסוי. למעשה, קסטרו קנתה לעצמה פרסומת, כאילו הלכה לקראת הלקוחות כשהפסיקה לכאורה את השימוש בפרוות – וזאת בעוד ששרידי ארנבונים ושועלים ימשיכו כמקודם להימכר בסניפי החברה.

מומלץ לפנות לחברה, להודות לה על הצעד הראשון בדרך הנכונה אך להבהיר שהחרם יימשך כל עוד יהיו פרוות על המדפים.

קסטרו, שירות לקוחות: 1-800-266066
דואל כללי: Info@castro.co.il
עמוד לפניות ישירות באתר החברה

 

כתבות עיתונות שהתפרסמו בנושא
"קסטרו: השימוש בפרוות יופסק", nrg מעריב, 15.9.2004.
עומר בן רובי (חדשות 10) ומערכת וואלה!, "תנו לחיות לחיות ממשיכה במאבק נגד "קסטרו", וואלה!, 15.9.2005.
הדר פרבר, "קסטרו נכנעה - תפסיק מכירת פרוות", Nfc, 15.9.2005.
תמרה טראובמן, "קסטרו נכנעה - תפסיק לייצר פריטי לבוש מפרווה", הארץ, 15.9.2005.
עידו אפרתי, "קסטרו נכנעת ללחץ: תפסיק לשווק מוצרי פרווה", ynet (ידיעות אחרונות), 15.9.2005.
גליה שילה, "קסטרו מורידה את הפרווה", הארץ, 14.9.2005.
 
תודה לענת רפואה על העזרה באיסוף החומר לכתבה

 

3. חיות בהוריקן
אסונן של חיות ואחריות אנושית בעקבות ההוריקן קטרינה

סופת ההוריקן קטרינה, שפגעה בדרום בחופי מפרץ מקסיקו בסוף אוגוסט, חשפה לא רק מחדלים חמורים בטיפול בתושבי המקום האנושיים, אלא עוד יותר מכך – בבעלי-חיים. שבועיים לאחר הסופה, מתחילה להצטייר תמונה כללית: ההוריקן הותיר מיליוני קורבנות, תוצאה של כליאה ותלות בבני-אדם.

פינוי תרנגולים שנהרגו בסופה. (HSUS)

 

הקורבנות הרבים ביותר
ניו אורלינס, עם סוללות ההגנה המוזנחות שלה, היא מוקד האסון האנושי של ההוריקן קטרינה, ומוקד אסונן של "חיות מחמד". אולם אסון בקנה-מידה גדול הרבה יותר אירע באזורים הכפריים, שם מוחזקות מאות מיליוני חיות בתנאי כליאה אינטנסיביים. למעשה, אפילו בחקלאות שאינה מתועשת באופן מלא, נפגעו חיות רבות. בלואיזיאנה נמסר על עדר בקר בן מאות פרטים, שנלכד בשדה המוקף במים מלוחים, ללא מים ומזון. בנוסף לכך, הפרות ב-320 משקי החלב בלואיזיאנה נמצאות בסכנת מוות מרעב, כי נמנע מרפתנים לשוב למשקיהם ומשלוחי הדגנים למיסיסיפי הופסקו. מספר החיות שהוחזקו במתקנים חקלאיים בחמש המדינות הדרומיות המוכות ערב הסופה עמד על 636 מיליון, רובם תרנגולים בתעשיית הבשר. ייתכן, שרוב הקורבנות לא ספגו פגיעה ישירה, אלא מתו בגלל הפסקות חשמל כתוצאה מהסופה. עופות בתעשיית הבשר תלויים למחייתם לחלוטין בהשקיה, בהזנה ובאוורור אוטומטיים. די בהפסקת חשמל כדי לחסל את העופות שבלול מעומס חום ואדי אמוניה, בעקבות עצירת מערכת האוורור. בנוסף לכך, בג'ורג'יה הרסה סופת טורנדו שנוצרה מתוך ההוריקן 30 לולים לפחות, ולפי הנתונים שבידי הארגון Farm Sanctuary, הטורנדו לבדו הרג מאות אלפי עופות ולכד בלולים ההרוסים רבים אחרים. באלבמה ובמיסיסיפי עקרה הרוח גגות מעשרות לולים של תעשיית הבשר והותירה את העופות חשופים למזג-אוויר קיצוני. באזורים אחרים טבעו אלפי עופות. מספר הקורבנות מגיע אפוא למיליונים, ואין בידי איש הערכה מדויקת יותר. הידיעות בנושא מתפרסמות בתור "נזק כלכלי" גרידא, ובעלי הלולים משאירים עופות לכודים למות או "מטפלים" בהם בעזרת בולדוזרים: לול שנפגע ואין אפשרות מהירה להעביר את העופות ללול אחר, רומסים ומשטחים כשעופות חיים רבים נותרים בפנים.

חילוץ 21 תרנגולים מבור של זבל וגופות. למטה: לולים שנהרסו בטורדו ותרנגולים לאחר החילוץ. (Farm Sanctuary)

 

הצלה מקומית
מספר ארגונים, המחזיקים במקלטים ל"חיות משק", יצאו לנסות להציל מעט מהעופות הלכודים. לפי דיווח מ-HSUS, רוב הלולנים שמחים לקבל את פני המחלצים, אולם בדרך-כלל מנהלי הלול אינם הבעלים שלו; הלול שייך לחברה גדולה, ולכן גם לולן השמח על בואם של המחלצים, אינו מאפשר להם להציל עופות שאינם נחשבים כרכושו. מקרה חריג אחד אירע בלולים בבעלות טייסון פודס בצפון מדינת מיסיסיפי. מתוך קומפלקס של חמישה לולים, שבכל אחד מהם רבבות עופות, נהרס אחד כליל על-ידי הסופה ושני אחרים ניזוקו קשה. עובדי הלול פינו 15,000 תרנגולים לתוך שני הלולים הנותרים, הצפופים מראש באופן בלתי נסבל. הדחפורים כבר החלו בעבודה ובעל הלול התיר במקרה זה לבצע חילוץ של מעט הניצולים. המחלצים שבו בלילה (11.9.2005) והצילו 300 עופות. התרנגולים, בני שבועיים-שלושה בלבד, נראו מתים בחלקם עד שהגיבו במקצת למגע יד. בלילה הבא חילצו יותר מ-700 תרנגולים, שהצליחו להימלט מהלול הקורס ומהבולדוזרים ולהצטופף בקבוצות קטנות ביער הסמוך. 21 תרנגולים חולצו בעזרת מוט ארוך שבקצהו רשת מתוך בור המלא בפחיות בירה ובגופות עופות, מכוסים ברימות. רבים מן התרנגולים שחולצו, היו במצב קשה, כתוצאה מהתייבשות קשה ומפציעות. כולם קיבלו טיפול ונשלחו למקלטים, שם יחיו בתנאים טובים ככל שיתירו להם נכויותיהם. כדברי מחלצת מטעם Animal Place, אחד הארגונים שהשתתפו במבצע, האירוניה היא שתרנגולים אלה אינם קורבנות הסופה אלא הניצולים שלה: התנאים בלול מתועש הם מחרידים בכל מקרה, ותרנגולים אלה היו נשלחים לשחיטה תוך שבועות אחדים. בזכות הסופה, קיבלו יותר מאלף עופות הזדמנות לחיות.

 

מעבדה ואקווריום
בנוסף למשקים חקלאיים, גם מעבדות מחקר מחזיקות אלפי חיות כלואות בתנאים קשים, בעיקר מכרסמים. במעבדות אוניברסיטת לואיזיאנה (LSU) שבניו אורלינס היו ערב הסופה כ-8,000 חיות, וביניהן עכברים, חולדות, כלבים וקופים. לדברי דיקאן מרכז המחקר שהחזיק בחיות, כולן נהרגו. רבות טבעו. אחרות מתו מצמא ומרעב לאחר שנטשו אותן כלואות, ויש שהומתו קודם לכן, כנראה מתוך ציפייה לבאות. בגן החיות של ניו אורלינס מתגאים בכך ש-5,000 החיות הכלואות בגן ניצלו, אולם 2,000 הדגים שבאקווריום מתו מזיהום במים. חייהם באקווריום תלויים בחשמל לסינון ולחמצן, ואף על-פי שבמקום הותקן גנרטור לשעת חירום, הוא לא פעל ביעילות מספיקה.

 

הפקרת "חיות מחמד"
גם עבור "חיות מחמד" – כלבים, חתולים, ציפורים בכלובים ודגים באקווריומים – הסופה הייתה קטלנית אף יותר מאשר לרוב התושבים האנושיים. ככל הנראה, רבבות חיות ננטשו בידי התושבים הנמלטים. לעתים קרובות, החיות נותרו קשורות או כלואות בכלובים, באופן שגרם ישירות למותן מטביעה או מרעב וצמא. להפקרה בידי התושבים הצטרפה מדיניות דרקונית של הרשויות. נציגי הרשויות, מהמשטרה ועד לצלב האדום, אסרו על תושבים שנשארו עם החיות בבית לקחת אותן בכלי הפינוי. החיות הופקרו, לעתים ללא סיכוי לחיות. כך ניצול בן 55, שהחזיק מעמד במשך חמישה ימים על עץ עם כלבתו בת ה-16, ניצב בפני הברירה להשאירה לגווע על העץ או להרוג אותה. ב-6 בספטמבר אף הוציא ראש העיר ניו אורלינס הוראה לפנות תושבים בכוח, וכך גם האמיצים שנשארו בניו אורלינס עם החיות, אולצו להפקירן. בנוסף לכך, הרשויות חסמו את כניסתם של צוותים מנוסים ומצוידים מטעם ארגונים להגנת חיות: בניו אורלינס נאסרה הכניסה שישה ימים לאחר הסופה, ובמיסיסיפי נאסרה הגישה באזורים רבים במשך יותר משבוע. בעקבות החשיפה התקשורתית של נטישות כפויות וקורעות לב, חלו הקלות במדיניות הרשויות – מעט מדי ומאוחר מדי עבור חיות רבות. ב-10 בספטמבר פתח PETA קמפיין נגד מדיניות הרשויות ולטובת התייחסות מסודרת לפינוי חיות בהנחיות לשעת חירום בכל רמה של הממשל – מהפדרלית ועד לעירונית. אולם בפועל, במהלך אירועי ההוריקן קטרינה, הרשויות הפרו כללים שגובשו בעבר עם ארגונים להגנה על בעלי-חיים, ועצם ההנחיה להפקיר חיות אינה חוקית, לפי PETA. בלואיזיאנה, למשל, אסורה הנטישה לפי החוק למניעת התאכזרות לבעלי-חיים. הנושא נדון בימים אלה בוועדת הרפורמה הממשלתית של בית הנבחרים, לקראת שימוע בעניין הסופה בממשלת ארצות-הברית.

כלב שהופקר קשור בשרשרת וניצל בנס. (Dogs Deserve Better)

 

הצלת "חיות מחמד"
ארגונים רבים שלחו צוותים לאזורי האסון. תוך ימים אחדים הוקמו מקלטים זמניים לחיות בלואיזיאנה ובמיסיסיפי, שם הן קיבלו מים, מזון וטיפול רפואי ראשוני, וכן סומנו בשבב, צולמו ונתוניהן הועלו לאתר Petfinder.com, שמסייע לאנשים למצוא חיות אבודות. לפי נתוני IFAW מ-13 בספטמבר, יותר מ-232 חיות הגיעו למטפליהן המקוריים. שני ארגונים גדולים הכריזו על הענקת טיפול וטרינרי בסיסי חינם לעקורי הסופה שיביאו חיות לטיפול. באותו יום פרסם HSUS סיכום של החיות שחולצו עד כה מלואיזיאנה וממיסיסיפי על-ידי הארגונים השונים: 4,834 – מתוכן 2,783 כלבים וחתולים ו-121 סוסים. ב-12 בספטמבר, למשל, הובאו במפתיע 770 חיות למרכז שליד ניו אורלינס; ובעקבות העומס, החלו הצוותים לפזר בעיר מזון ומים בתחנות האכלה, עבור החיות שאינם יכולים לחלץ כעת. רק ב-10 בספטמבר אישרו רשויות לואיזיאנה להוציא מהמדינה חיות "ללא בעלים", וכך החלו מסעות ממושכים ויקרים לרחבי ארצות-הברית. מקלט ליד סן פרנציסקו, למשל, קלט 120 חיות מטיסה שעלותה נתרמה על-ידי איל נפט מטקסס. חיות אחרות הובלו למקלטים בטקסס הסמוכה. שבועיים לאחר הסופה, מבצע ההצלה עדיין בעיצומו.

חילוץ כלב שנותר לכוד בהריסות. (HSUS)

 

מקורות
Jim Ritter, “Zoo, Aquarium Dwellers Need Relief Funds”, Sun Times, 15.9.2005.
PETA Fights in Behalf of Hurricane Katrina’s Animal and Human Victims”, PETA, accessed 15.9.2005.
Urgent: Demand That New Orleans Officials Allow Animals to Be Evacuated”, PETA, accessed 15.9.2005.
Dramatic Animal Rescue in New Orleans”, HSUS, 14.9.2005.
HSUS/AAHA Katrina Pet Wellness Program Offers Veterinary Care To Hurricane Evacuees”, HSUS, 14.9.2005.
Carrie Allan, “So Many Dead Chickens, It Looks Like a Field of Cotton”, HSUS, 13.9.2005.
Tim Carman, “A Boone for New Orleans Animals: Texas Oilman and Wife Sponsor Airlifts to California Shelters”, HSUS, 13.9.2005.
Disaster Response Snapshot: The Figures Behind the Facts”, HSUS, 13.9.2005.
Michael Mullaney, “Chickens Get Sanctuary”, The Leader, 13.9.2005.
Paul Elias and Alicia Chang, Associated PressYears of Research Ruined in Katrina Flood”, Yahoo news, 13.9.2005.
“Hurricane Katrina Update: Hundreds of Pets Rescued”, International Fund for Animal Welfare (IFAW), 13.9.2005.
725 Chickens Saved!”, Farm Sanctuary, 12.9.2005.
Animal Protection Organizations Rescue More Than 1,000 Chickens in the Wake of Hurricane Katrina”, press release, The Humane Society of the United States, Farm Sanctuary, Animal Place,  12.9.2005.
Animal Rescues Continue On Land and Water in Hurricane Ravaged Gulf Coast”, HSUS, 12.9.2005.
"Betrayed by Our Government" (PETA), Washington Post, 10.9.2005.

 

4. פינת התזונה
סלט כרוב לבן עם שומשום

 

החומרים
1 כרוב לבן
1/3 כוס שמן (רצוי קנולה)
1/3 כוס חומץ
1/3 כוס רוטב סויה
2 כפות סוכר
200 גרם שומשום

 

אופן ההכנה

  1. קוצצים את הכרוב לרצועות דקות במעבד מזון ומעבירים לקערה גדולה.
  2. מערבבים היטב את השמן, החומץ, רוטב הסויה והסוכר, שופכים על הכרוב ומערבבים.
  3. קולים במחבת את השומשום, מוסיפים לקערה ומערבבים.
  4. אוטמים ומצננים במקרר במשך מספר שעות, לספיגת הטעמים.

 

למתכונים נוספים

 

 

פורומים לצמחונות ולטבעונות: נענע; תפוז; nrg מעריב; ynet 

 

גיליונות קודמים ניתן למצוא בארכיון

עדיין לא נרשמת לאנונימוס? להרשמה דרך טופס מאובטח

  

אם בכוונתך להחליף כתובתך, עדכן/י אותנו: info@anonymous.org.il

אם אינך רוצה לקבל גיליונות נוספים, לחץ/י כאן

 

בכל עניין יש לפנות לכתובת אנונימוס ואין להשיב (reply) לכתובת השבועון